Select Page

VEIKLA

Šiaurės šalių literatūros savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ sąjungos vykdomas projektas, skirtas skaitymo skatinimui, garsinio skaitymo ir pasakojamosios tradicijos puoselėjimui ir pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra.

Šių metų literatūros savaitė vyks lapkričio 14-20 d. dienomis.

Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų bei kultūros įstaigų Šiaurės šalyse ir jų kaimyninėse šalyse bus organizuojami knygų skaitymai, parodos, pokalbiai, kiti kultūriniai renginiai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LT coverPatrik Svensson. Apie ungurius ir žmones. Mįslingiausios pasaulio žuvies istorija.

Kiek iš tiesų galima pažinti ungurį? Arba žmogų? Šių metų skaitymams siūloma knyga pasakoja apie paslaptingąjį ungurį ir tuo pačiu apie rašytojo ryšį su tėvu bei kaip judviejų ryšį sustiprino mįslingiausia pasaulio žuvis. Ilgus metus mokslininkams nepavykdavo įminti ungurio mįslės – kur jie veisiasi, poruojasi, miršta. Europiniai unguriai gimsta Sargasų jūroje, Golfo srovė atplukdo juos į Europą, kur jie savo ilgą gyvenimą leidžia mūsų gėluose vandenyse tol, kol ateina laikas neršti ir mirti.

Patrikas Svensonas (Patrik Svensson) pasakoja istoriją apie ant išnykimo ribos esančią rūšį, grožinius intarpus pindamas su mokslo populiarinimo tekstais. Skaitytojas kviečiamas leistis drauge į autoriaus vaikystės prisiminimus šalia lėtai tekančios upės ir laukinio gluosnio. Ten, šiaurietiškoje gamtoje, tėvą ir sūnų jungia tylus bendrystės jausmas.

Skaityti ištraukas (.pdf)

 

Skaitymai Gimnazijos bibliotekoje lapkričio 16 dieną

 

 

 

 

 

Skelbiamas kūrybiškiausios anotacijos konkursas

„Pasaulis mano knygų lentynoje“

Pasaulį pažinti keliaujant – nuostabi patirtis, tačiau nuo senų laikų pažinimo raktas į svečias šalis, kultūras ir neįtikėtinas istorijas buvo ir knyga. Knygose rasime kelionių po egzotiškas šalis, kvapą gniaužiančių nuotykių, romantinių ir gyvenimiškų patirčių kupinų istorijų, egzistencinių apmąstymų. O kas slypi Jūsų asmeninėse bibliotekose? Kokias knygas vertinate ir branginate Jūs?

Kaip vyks konkursas?

 • Pirmas žingsnis: nufotografuokite savo knygų lentyną. Nuotrauka – būtina konkurso darbo dalis.
 • Antras žingsnis: trumpai ir kūrybiškai aprašykite (iki 2000 spaudos ženklų su tarpais) mėgstamiausią ar įdomiausią savo namų bibliotekos knygą.
 • Trečias žingsnis: anotaciją lietuvių kalba iki lapkričio 22 d. atsiųskite elektroniniu paštu Konkursai@lnb.lt. Laiške nurodykite vardą, pavardę arba slapyvardį, amžių, apžvelgiamo kūrinio autorių ir pavadinimą.

Plagijuotos anotacijos nebus vertinamos.

Kūrybiškiausi ir originaliausi specialios vertinimo komisijos išrinkti darbai bus skelbiami Nacionalinės bibliotekos „Facebook“ paskyroje.

Darbus vertins Lietuvos nacionalinės bibliotekos darbuotojai Eglė Baliutavičiūtė, dr. Dalia Cidzikaitė, Silvija Stankevičiūtė, dr. Dainius Vaitiekūnas ir Deimantė Žukauskienė.

Gruodžio 6 d. paskelbti laimėtojai bus apdovanoti Nacionalinės bibliotekos ir Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos įsteigtais prizais.

RINKIME  2021 METŲ KNYGĄ

 

2021 m. skaitytojų mėgstamiausios tapo šios knygos: suaugusiųjų prozos kategorijoje – Gretos Dirmauskaitės „Pãžeme“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021); poezijos kategorijoje – Manto Balakausko „Apmaudas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2020); publicistikos ir dokumentikos knygų kategorijoje – Norberto Černiausko „1940. Paskutinė Lietuvos vasara“ (leidykla „Aukso žuvys“, 2021); knygų vaikams kategorijoje – Indrės Zalieckienės „Kaip sutramdyti žvėryną?“ (leidykla „Alma littera“, 2021); knygų paaugliams kategorijoje – Kotrynos Zylės „Siela sumuštinių dėžutėje: nelabai baisios istorijos“ (leidykla „Aukso žuvys“, 2021).

Tradiciniai „Metų knygos rinkimai“ šiemet prasidėjo netradiciškai – pretendentai į apdovanojimus buvo paskelbti vasario 25 d. Vilniaus knygų mugėje.

Atnaujinta akcija jau septynioliktą kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas iš ekspertų pasiūlytų knygų penketukų šiose kategorijose: vaikų; paauglių (išrinktas trejetukas); knygų suaugusiesiems; poezijos; publicistikos ir dokumentikos. Į penketukus atrinktos šiuolaikinių lietuvių autorių knygos, išleistos nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d.

Vaikų ir paauglių knygas šiemet atrinko tokios sudėties komisija: vaikų ir jaunimo literatūros tyrėja dr. Asta Skujytė-Razmienė (komisijos pirmininkė); žurnalistė, rašytoja, literatūros kritikė Gintarė Adomaitytė; poetė, literatūros kritikė Lina Buividavičiūtė; Lietuvių kalbos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Aurelija Gritėnienė ir vaikų literatūros specialistė Asta Plechavičiūtė.

Suaugusiųjų ir poezijos knygų ekspertų komisiją šiemet sudarė komisijos pirmininkas literatūrologas doc. dr. Regimantas Tamošaitis; literatūros kritikė, žurnalo „Literatūra ir menas“ kritikos skilties redaktorė dr. Virginija Cibarauskė; literatūrologė dr. Dovilė Kuzminskaitė; dailės kritikė ir parodų kuratorė dr. Jurgita Ludavičienė ir literatūros žurnalo „Metai“ vyriausiasis redaktorius Antanas Šimkus.

Šių metų naujovė – LRT KLASIKOS įsteigtas specialus radijo teatro apdovanojimas knygai, kurios meninė raiška ir pasakojimo struktūra labiausiai atspindi šios unikalios rūšies teatro ypatybes. LRT KLASIKOS komisija iš visų „Metų knygos rinkimuose“ nominuotų knygų išrinks vieną kūrinį ir jo autoriui suteiks išskirtinę galimybę – kartu su radijo teatro profesionalais pastatyti radijo spektaklį knygos motyvais. Radijo teatro apdovanojimas – tai reikšminga jau daugybę metų trunkančio LRT KLASIKOS ir akcijos „Metų knygos rinkimai“ organizatorių bendradarbiavimo naujiena.

Daugiausia skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai ir LRT KLASIKOS komisijos išrinktas laimėtojas bus apdovanoti gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ tikslas – skatinti Lietuvos rašytojus kurti, o leidėjus – leisti kokybišką literatūrą įvairaus amžiaus žmonėms, skatinti įvairaus amžiaus ir skirtingų socialinių grupių gyventojus skaityti, užtikrinti skaitymą skatinančios aplinkos kūrimą ir meniškai vertingos literatūros prieinamumą.

Akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija. Ji yra Skaitymo skatinimo programos, kurią finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, dalis.

KNYGOS SUAUGUSIESIEMS

 • Greta Dirmauskaitė. Pãžeme. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021
 • Lina Simutytė. Miesto šventė. Kauko laiptai, 2020
 • Rimantas Kmita. Remyga. Tyto alba, 2020
 • Sandra Bernotaitė. Akys chimeros. Vaga, 2021
 • Vanda Juknaitė. Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021

KNYGOS PAAUGLIAMS

 • Kotryna Zylė. Siela sumuštinių dėžutėje. Aukso žuvys, 2021
 • Neringa Vaitkutė. Klampynių kronikos 3: Pamiršti dievai. Nieko rimto, 2021
 • Lina Itagaki, Rasa Grybaitė. Grybo auksas. Artseria, 2021

POEZIJA

 • Alvydas Valenta. Prierašai neegzistuojančioms „Iliados“ ir „Odisėjos“ iliustracijoms. Asociacija „Slinktys“, 2020
 • Antanas A. Jonynas. Naujieji sonetai. Tyto alba, 2020
 • Dovilė Zelčiūtė. Šokiai Vilniaus gatvėje. Kauko laiptai, 2020
 • Lina Buividavičiūtė. Tamsieji amžiai. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021
 • Mantas Balakauskas. Apmaudas. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2020

PUBLICISTIKA IR DOKUMENTIKA

 • Agnė Narušytė. Chronometrai: Įsivaizduoti laiką, arba chronopolitika, heterochronija ir greitėjančio pasaulio patirtys Lietuvos mene. Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2021
 • Aušra Marija Sluckaitė. Už posūkio – kitas dangus: „Zekai“ ir kitos istorijos. „Kultūros barų“ leidykla, 2021
 • Fokuse: moterys Lietuvos kine. Sud. Natalija Arlauskaitė, Lina Kaminskaitė. Lapas, 2021
 • Miglė Anušauskaitė. Kas išsigando Šliūpo? Lietuvos nacionalinis muziejus, 2021
 • Norbertas Černiauskas. 1940. Paskutinė Lietuvos vasara. Aukso žuvys, 2021

KNYGOS VAIKAMS

 • Audra Baranauskaitė, Lina Itagaki. Nukas. Tikra knyga, 2021
 • Indrė Zalieckienė. Kaip sutramdyti žvėryną? Alma littera, 2021
 • Jurga Vilė, Lina Sasnauskaitė. Chameleono sapnai. Tikra knyga, 2021
 • Marius Marcinkevičius, Inga Dagilė. Akmenėlis. Tikra knyga, 2020
 • Zigmas Vitkus, Inga Dagilė. Lietuvos valdovai pasakoja vaikams. Alma littera, 2021

 

KVIEČIAME Į BIBLIOTEKĄ!

 • Knygos – vienas geriausių intelektualaus laisvalaikio praleidimo būdų.
 • Jos skatina tobulėti, atrasti ir išmokti naujo, jos suteikia progą apmąstymams bei duoda atsakymus į taip rūpimus klausimus.
 • Knygos skaitymas ryte, vakare, lovoje, traukinyje, hamake teikia beribę naudą, ar kada susimąstei kodėl skaityti knygas verta?

Kaip naudotis „Vyturio“ biblioteka?

 

Gimnazijos biblioteka gavo galimybę naudotis skaitmenine „Vyturio“ leidyklos biblioteka. Prieigą suteikė Palangos miesto viešoji biblioteka. Ši svetainė –  www.vyturys.lt  –  teikia paslaugas visą parą.  Registruoti skaitytojai gali skaityti pasirinktas knygas, naudotis elektroniniais vadovėliais, esančiais šioje bibliotekoje, stebėti savo skaitymo pažangą. Skaityti galima asmeniniu, planšetiniu kompiuteriu bei išmaniuoju telefonu. Reikalinga tik naršyklė.

Klausimai ir atsakymai:

 • Kaip pradėti naudotis „Vyturio“ biblioteka?

Prašome kreiptis į Gimnazijos bibliotekos darbuotojas, kurios jums suteiks išsamią informaciją ir pasakys prisijungimo kodą. Rašykite žinutę TAMO dienyne arba kreipkitės el. paštu biblioteka.senoji@gmail.com

 • Ką rasiu „Vyturio“ bibliotekoje?

„Vyturyje“ rasite beveik 400 literatūros kūrinių. Tai privalomi ir laisvalaikio skaitiniai mokiniams nuo 1 iki 12 klasės.

Juos rasite čia: www.vyturys.lt/knygu-sarasas