Select Page

VEIKLA

KVIEČIAME Į BIBLIOTEKĄ!

Knygos – vienas geriausių intelektualaus laisvalaikio praleidimo būdų. Jos skatina tobulėti, atrasti ir išmokti naujo, jos suteikia progą apmąstymams bei duoda atsakymus į taip rūpimus klausimus. Knygos skaitymas ryte, vakare, lovoje, traukinyje, hamake teikia beribę naudą, ar kada susimąstei kodėl skaityti knygas verta?

Vasara su knyga

Jau šeštąjį kartą visoje Lietuvoje organizuojamas Vasara su knyga skaitymo iššūkis.

Šių metų šūkis – „Knyga – vasaros desertas!”  Skaitymo iššūkį organizuoja penkios apskričių viešosios bibliotekos ir Lietuvos aklųjų biblioteka.

Svarbu pažymėti, jog tai bendruomenių skaitymo skatinimo, kūrybiškumo ir kitų su skaitymu susijusių įgūdžių ugdymas.

Akcijos tikslas – skatinti visuomenę, ypač vaikus ir jaunimą, domėtis knygomis, dalytis informacija apie vertingą literatūrą bei skatinti skaitymą kaip laisvalaikio pomėgį.

Skaitymo skatinimo akcija vyksta tris mėnesius (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.). 

Akcijos metu kviečiame visus šalies gyventojus dalyvauti „Skaitymo iššūkyje“: skaityti penkias pasirinktas knygas pagal nurodytas užduotis, kurios bus paskelbtos jau birželio 1-ją. Perskaičius knygas, užsiregistravus www.vasarasuknyga.lt svetainėje arba artimiausioje bibliotekoje, dalyvių laukia prizų loterija, kurie šiemet turime labai smagių!

Tad kviečiame jungtis ir skaityti vasarą kartu!

 

 

KVIEČIAME

Į VIRTUALIĄ KNYGŲ ŠVENTĘ VISUS, MĖGSTANČIUS SKAITYTI!

Visą savaitę – daugybė galimybių virtualiai dalyvauti itin laukiamuose lietuvių ir užsienio autorių kūrinių pristatymuose, pokalbiuose ir diskusijose, skaitymuose. O kur dar kultūrinės instaliacijos, pokalbiai su užsienio autoriais ir kitos staigmenos. „Knygų savaitė“ – įkvėpimo ir žinių pilna savaitė visiems skaitantiems, rašantiems ir mylintiems knygas.

Nerkime į knygas – jose atsiveria pasaulis!

 

RENGINIO INICIATORIUS

Baltos lankos

 

 

 

Bibliotekos rekomendacijos pedagogams ir švietimo specialistams

Nuotraukoje gali būti: vienas ar daugiau žmonių

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamentas rekomenduoja turiningas veiklas, kurios papildys pedagogų organizuojamą mokymosi procesą, padarys jį įdomesnį ir suteiks naujų literatūrinių žinių.

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ vaizdo įrašai

Akcija „Metų knygos rinkimai“ – smagi šventė ir rašytojams, ir skaitytojams. Neretai įdomu ne tik perskaityti kūrinį, bet ir geriau pažinti žmogų, kuris jį sukūrė, sužinoti, kaip vyko kūrybinis procesas ir pan. Pokalbių ciklas su akcijoje „Metų knygos rinkimai 2020“ dalyvaujančiais rašytojais yra viena iš Skaitymo skatinimo programos, kurios įgyvendinimą finansuoja Kultūros ministerija, priemonių. Kviečiame susipažinti  rašytojais ir jų knygomis, pretenduojančias tapti Metų knyga.

Raginame mokytojus ir bibliotekininkus kūrybingai panaudoti vaizdo įrašus pamokose ir edukacijose. Įrašų, skirtų vaikams ir paaugliams, pabaigoje rasite užduočių žinioms praplėsti, pastabumui patikrinti ir idėjų dirbtuvėlėms pagal konkrečią knygą rengti. Taip pat skatiname nepamiršti balsuoti už jums labiausiai patikusias akcijos „Metų knygos rinkimai 2020“ knygas.

Kūrybinio rašymo kursai jaunimui bibliotekoje

Atkreipdama dėmesį į kokybiškų kūrybinio rašymo kursų Lietuvoje trūkumą ir norėdama sukurti alternatyvą šiuo metu populiarėjantiems komerciniams kūrybinio rašymo kursams internete, šį rudenį Nacionalinė biblioteka pasiūlė nemokamus, kokybiškus ir profesionalius kūrybinio rašymo kursus penkių Vilniaus miesto ir krašto mokyklų moksleiviams (9–11 kl.). Dalis šio projekto nufilmuotų mokymų ir susitikimų šiuo metu viešai prienami Nacionalinės bibliotekos „Youtube“ kanale. Kviečiame visus, norinčius praplėsti savo kūrybines žinias.

Rekomenduojamų knygų sąrašas

Rekomenduojamų knygų sąrašą 1–10 klasių mokiniams sudarė doc. dr. Kęstutis Urba. Kokybiškas sąrašas vaikams ir paaugliams, ieškantiems gerų knygų. Tai nėra privalomųjų knygų sąrašas, atvirkščiai, šias knygas siūloma, patariama skaityti tiems, kurie nežino, ką skaityti, šiek tiek paklysta tarp didžiulių knygų lentynų ir tikisi pagalbos rankos. Sąrašas vis pildomas naujausių rekomenduojamų knygų duomenimis, galima rinktis pagal amžių, temą ir pan.

Jaukiems žiemos vakarams Nacionalinės bibliotekos specialistai rekomenduoja knygų vaikams ir jaunimui sąrašą, kuriame rasite stebuklingų pasakų, žiemos istorijų ir įkvepiančių pasakojimų apie draugystę, gerumą, meilę. Kelionės po neaplankytas vietas, nauji draugai, nuotykiai ir širdį virpinančios istorijos – visa tai pasiekiama vos atsivertus knygą.

Elektroninės duomenų bazės

Portale ibiblioteka.lt  galite rasti ir skaityti lietuvių autorių ir į lietuvių kalbą išverstas elektronines knygas, tarp kurių gausu ir grožinės literatūros vaikams bei jaunimui. Čia taip pat galite užsisakyti leidinius iš fondų, kuriuos galėsite atsiimti atvykę į biblioteką bekontakčiu būdu.

Kultūros paveldo svetainėje epaveldas.lt rasite tūkstančius skaitmeninių meno kūrinių, knygų, laikraščių. Taip pat portale galima nemokamai klausytis garso įrašų, tarp jų rasite ir įgarsintų literatūros kūrinių vaikams.

LNB - Tikra knyga

 

Kaip naudotis „Vyturio“ biblioteka?

 

Gimnazijos biblioteka gavo galimybę naudotis skaitmenine „Vyturio“ leidyklos biblioteka. Prieigą suteikė Palangos miesto viešoji biblioteka. Ši svetainė –  www.vyturys.lt  –  teikia paslaugas visą parą.  Registruoti skaitytojai gali skaityti pasirinktas knygas, naudotis elektroniniais vadovėliais, esančiais šioje bibliotekoje, stebėti savo skaitymo pažangą. Skaityti galima asmeniniu, planšetiniu kompiuteriu bei išmaniuoju telefonu. Reikalinga tik naršyklė.

Klausimai ir atsakymai:

 • Kaip pradėti naudotis „Vyturio“ biblioteka?

Prašome kreiptis į Gimnazijos bibliotekos darbuotojas, kurios jums suteiks išsamią informaciją ir pasakys prisijungimo kodą. Rašykite žinutę TAMO dienyne arba kreipkitės el. paštu biblioteka.senoji@gmail.com

 • Ką rasiu „Vyturio“ bibliotekoje?

„Vyturyje“ rasite beveik 400 literatūros kūrinių. Tai privalomi ir laisvalaikio skaitiniai mokiniams nuo 1 iki 12 klasės.

Juos rasite čia: www.vyturys.lt/knygu-sarasas

 

 

 

 

 

REKOMENDUOJAMOS KARANTINO METU NEMOKAMOS BIBLIOTEKOS IR KNYGYNAI INTERNETE

 

 1. „Vyturio“ biblioteka https://vyturys.lt/kodas/corona (reikalinga registracija), kilus neaiškumams rašykite austeja@vyturys.lt
 2. Garso knygos

https://www.youhttps://soundcloud.com/vyturys-382449132/sets?fbclid=IwAR1icR8sGy_9RBxl4MTytXO9d80E9e3nHvXVWd-xLqVnsPnjYEJh4zTcoaMtube.com/watch?v=Kc_XvDCBEPI

https://www.lrt.lt/mediateka/audio/radijo-laidos/vakaras-su-knyga

 1. Interaktyvi biblioteka https://www.ibiblioteka.lt/libis-portal/el.-knygu-skaitymas#pages/standart/document/search/searchWithRedirect.jsf?locale=lt_LT

Reikia pagalbos? Rašykite julija.glosaite@vcb.lt.

 1. Vilniaus miesto centrinės bibliotekos duomenų bazės https://www.vcb.lt/duomenu-bazes/
 2. https://www.knygos.lt/lt/elektronines-knygos/nemokamos/
 3. https://www.epaveldas.lt/kolekcijos
 4. https://klase.eduka.lt/auth
 5. Lietuvių literatūros klasikos kūriniai https://www.epaveldas.lt/e_klasikos-paieska
 6. Lietuvių klasikinės literatūros antologija http://antologija.lt/
 7. Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka http://www.knygadvaris.lt/
 8. Lietuvių liaudies pasakos https://www.pasakos.lt/
 9. Elektroninė leidykla „Naujas vardas“ https://naujasvardas.lt/
 10. http://www.radikaliai.lt/
 11. Interaktyvi mokymosi šaltinių duomenų bazė http://www.šaltiniai.info
 12. Partizanai Lietuvoje http://partizanai.org/
 13. Mokslinė elektroninė biblioteka eLIBRARY http://www.elibrary.lt/
 14. Senieji raštai http://seniejirastai.lki.lt/
 15. Vytauto Didžiojo universiteto e. publikacijų talpykla https://www.vdu.lt/cris/
 16. Mykolo Romerio universiteto elektroninių knygų portalas https://ebooks.mruni.eu/
 17. Literatūra ir poezija http://www.spauda.lt/skaityti/
 18. Tekstai http://www.tekstai.lt/
 19. „Dramų stalčius“ http://www.dramustalcius.lt/
 20. Knyga „Mažasis princas“ https://prince.night.lt/princas/
 21. Šventasis raštas http://donelaitis.vdu.lt/Sv_Rastas/
 22. Knyga „Kur keliauti Lietuvoje. Pažintiniai takai ir kitos lankytinos vietos“ http://tinklarastis.gf.lt/wp-content/uploads/2016/03/Kur-keliauti-Lietuvoje_2016.pdf
 23. Europos daugiakalbė skaitmeninė biblioteka „Europeana“ https://www.europeana.eu/portal/lt
 24. https://www.audioknygos.lt/78-lietuviskos-audio-knygos-visiskai-nemokamai
 25. Knyga R. Gavelio ,,Jauno žmogaus memuarai“. Garso knyga https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013672363/vakaras-su-knyga-jauno-zmogaus-memuarai-i-d
 26. 7 lietuvių autorių audioknygos: Štai kaip gali jas įsikelti į savo Audioteka lentyną:

1. Audioteka svetainėje norimas audioknygas įsidėk į krepšelį.
2. Spausk „Turiu nuolaidos kodą“ (jei dar neturi paskyros, ją reikės susikurti – ir dar kartą paspausti „Turiu nuolaidos kodą“).
3. Įvesk šį nuolaidos kodą: DOVANA
GALI KLAUSYTI: 

 1. Andrius Tapinas dovanoja savo audioknygą „Vilko valanda“
 2. Rimantas Kmita dovanoja savo audioknygą „Pietinia kronikas“
 3. Erika Umbrasaitė dovanoja savo audioknygą „Vienos krūties istorija“
 4. Justinas Žilinskas dovanoja audioknygą vaikams „Kaukas gugis ir kerų karas“
 5. Dovidas Pancerovas dovanoja savo audioknygą „Kiborgų žemė“
 6. Raminta Stanaitytė-Česnulienė dovanoja audioknygą „Pabučiuok man… į šypseną“
 7. Danielius Goriunovas-Debesyla dovanoja audioknygą „Tinginio manifestas“

30. Klausyk Antano Škėmos „Balta drobulė“:  Nuoroda

Knygos užsienio kalba

 1. ATHENA http://athena.unige.ch/athena/
 2. Bibliomania http://www.bibliomania.com/
 3. Project Gutenberg http://www.gutenberg.org/
 4. ManyBooks https://manybooks.net/
 5. The Literature Network http://www.online-literature.com/
 6. Audio knygos LibriVox https://librivox.org/
 7. OpenCulture https://www.onlineprogrammingbooks.com/

 

Skelbiamos 2019-ųjų Metų knygos

Jau penkioliktąjį kartą skelbiami akcijos „Metų knygos rinkimai“ nugalėtojai. 2019 m. skaitytojų mėgstamiausiomis tapo šios knygos: suaugusiųjų prozos kategorijoje – Marijaus Gailiaus „Oro“ (leidykla „Odilė“), poezijos kategorijoje – Vytauto Kazielos eilėraščių knyga „Alyvmedžiai“ (leidykla „Kauko laiptai“), knygų vaikams kategorijoje – Ignės Zarambaitės knyga „Stebuklingi senelio batai“, kurią iliustravo Vanda Padimanskaitė (išleido Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“) ir knygų paaugliams kategorijoje – Ilonos Ežerinytės apysaka „Skiriama Rivai“ (leidykla „Dominicus Lituanus“).

Balsuoti už ekspertų atrinktas knygas buvo galima „Metų knygos rinkimų“ interneto svetainėje, taip pat siųsti laiškus elektroniniu ir paprastu paštu. Šiemet už Metų knygas balsavo beveik 5000 daugiau skaitytojų nei pernai – iš viso 25 882.

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2019“ laureatai paskelbti ir apdovanoti Vilniaus knygų mugėje. Kultūros ministerija kiekvienam knygų nugalėtojų autoriui įteikė penkių šimtų eurų premiją, visuomeninis transliuotojas laimėjusioms knygoms skirs po 500 sekundžių eterio (LRT televizijoje kovo mėnesį išvysime siužetus, populiarinančius Metų knygas), o autorinių antspaudų studija Ekslibris.lt sukūrė vardinius antspaudus „Metų knygos rinkimų 2019 knyga“. Renginį tiesiogiai transliavo LRT televizija.

Vilniaus knygų mugėje, vykusioje vasario 20–23 d., visas „Metų knygos rinkimams“ nominuotas knygas buvo galima pažymėti specialiu antspaudu „Metų knygos rinkimų 2019 knyga“ Ekslibris.lt stende (5.C16). Antspaudo autorės – grafikė Jūratė Kemeklytė-Bagdonienė ir kultūros istorikė Neringa Jarmalienė. Taip pat visas Vilniaus knygų mugės dienas 3 salės galerijoje veikė akcijos „Metų knygos rinkimai 2019“ knygų laureačių ekspozicija, kurią parengė Lietuvos kultūros institutas.

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ tikslas – skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra, kelti visuomenėje skaitymo prestižą. Akcijos idėja – pristatyti geriausius šiuolaikinės lietuvių literatūros kūrinius.

Metų knygos rinkimai vyksta kasmet nuo 2005-ųjų. Šiemet skaitytojai labiausiai patikusias knygas rinko jau penkioliktą kartą. Akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija bei Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija.

Informacija parengta pagal http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt

Pridedame pageidaujamų knygų sąrašą Sąrašas.pdf