Pasirinkite puslapį

VEIKLA

 

 

 

 

Vasario mėnesį daugelyje pasaulio šalių minima Saugesnio interneto diena!

Palangos senosios gimnazijos Informacinis centras prisijungė prie asociacijos „Langas į ateitį“ ir „Viešieji interneto prieigos taškai“ organizuojamos iniciatyvos, kuri vyksta vasario 5-9 d.

Gimnazistams vedamos pamokos „Kaip atpažinti dezinformaciją”. Šių pamokų tikslas – ugdyti mokinių kritinį mąstymą: supažindinti mokinius su dezinformacijos problema, paaiškinti jos metodus ir požymius, kurie padėtų ją atpažinti ir tinkamai įvertinti.

 

 

 

Profesorius habil. dr. Vladas Žulkus Gimnazijos bibliotekai padovanojo knygas

 

 

 

 

Didysis Lietuvių Kalbos Žodynas keliauja po Lietuvą

 

2002 m. išleistas paskutinis 20-asis „Lietuvių kalbos žodyno“ tomas, baigtas didžiausias XX a. lietuvių kalbotyros veikalas, kurio tekstą rašė ir redagavo kelios kalbininkų kartos, per 70 žodynininkų, 23 redaktoriai, keli tūkstančiai žodžių rinkėjų. Žodyno apimtis – 22 000 puslapių, daugiau kaip 11 milijonų žodžių, pavartotų žodyno tekste, apie 236 tūkstančiai leksikografinių straipsnių. Rašytas 100 metų remiantis 5 mln. lapelių kartoteka. Tai įvairiausios leksikos lobynas apimantis apie 1000 šaltinių. Dvidešimt Žodyno tomų apima lietuvių kalbos raštų leksiką nuo 1547 iki 2001 m. ir gyvosios kalbos (tarmių) leksiką, renkamą nuo 1902 m. Dvidešimtyje Žodyno tomų aprašyta apie pusė milijono lietuvių kalbos žodžių.

Žodynas nuėjo ilgą raidos kelią. Kazimiero Būgos parengtas 1-asis žodyno sąsiuvinis išėjo 1924 m., 2-asis – 1925 m., jau po autoriaus mirties. Švietimo ministerija 1930 m. atnaujinti šį darbą įpareigojo prof. Juozą Balčikonį. LKŽ I tomas pasirodė 1941 m., II tomas – 1947 m. Abu tomus redagavo Juozas Balčikonis. II tomas neišvengė sovietinės cenzūros. Nuo III tomo 1956 m. (red. Kazys Ulvydas) keičiama Žodyno rašymo instrukcija, pirmieji du tomai paslepiami spec. fonde. Buvo reikalaujama pateikti pavyzdžių iš sovietinės literatūros, tik po jų buvo galima rašyti sakinius iš tarmių, senųjų raštų, tautosakos. Nuo 1956 m. Žodyno tomai ėjo kas 3–4–5 metai. III–V tomus redagavo Kazys Ulvydas, VI–X – Jonas Kruopas, XI–XVI – vėl Kazys Ulvydas, XVII–XX tomų vyriausiasis redaktorius – prof. Vytautas Vitkauskas.

Didysis Lietuvių Kalbos Žodynas yra vienas didžiausių žodynų pasaulyje (t.1–20, 1941–2002 m.)

Šaltinis: https://omuo.lt/LKZ.html

 

Susitikimas su rašytoja Agnesa Kenešyte-Grice

 
 
2023 m. rugsėjo 27 dieną mokykloje buvo susitikimas su rašytoja Agnesa Kenešyte-Grice. Ji 2012 m. baigė Palangos senąją gimnaziją. 2021 m. išleido pirmąją knygą „Sulaukti aušros” ir tapo paauglių literatūros konkurso 2021 m. nugalėtoja. Šiuo metu yra išleidusi antrą knygą paaugliams „Purslai”.
Agnesa Kenešytė-Gricė – bibliotekininkė (Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje), rašytoja, kūrybinio rašymo bei skaitymo skatintoja. Paauglių literatūros festivalio „Juoda – Balta“ (2023 m. gegužė) iniciatorė bei organizatorė, kūrybinio rašymo grupės vadovė. Aktyviai prisideda prie pajūrio krašte rengiamų ir vykdomų skaitymo skatinimo renginių, iniciatyvų bei programų, dalyvauja kvalifikacijos kėlimo renginiuose, kuria bei veda edukacinius užsiėmimus.
Nuo 2022 m. Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus narė. 2022 m. rugsėjį su kolegėmis atstovavo Lietuvą 38-ajame tarptautiniame IBBY kongrese Malaizijoje
Renginyje dalyvavo 9 kl. gimnazistai. Agnesa trumpai papasakojo apie savo gyvenimo ir kūrybos kelią, t.y. kelią kuris atvedė ją prie kūrybos. Vėliau rašytoja atsakinėjo į gimnazistų ir  mokytojų klausimus.
Trečioje susitikimo dalyje Agnesa pravedė trumpą edukacinį užsiėmimą.
Agnesa taip pat padovanojo gimnazijai savo antrąją knygą Purslai (kurios nėra prekyboje, nes išleista labai ribotu tiražu).
 
 
 
 
 
 
 
 

Metų knygos rinkimai

logo

Tradicinės akcijos „Metų knygos rinkimai“ pretendentai į apdovanojimus buvo paskelbti vasario 23 d. Vilniaus knygų mugėje. Neseniai atnaujinta akcija jau aštuonioliktą kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas iš ekspertų pasiūlytų knygų šiose kategorijose: vaikų; paauglių, knygų suaugusiesiems; poezijos; publicistikos ir dokumentikos. Akcijoje dalyvauja komisijų atrinktos šiuolaikinių lietuvių autorių knygos, išleistos nuo 2022 m. sausio 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d.

Už labiausiai patikusias knygas skaitytojai gali balsuoti iki 2023 m. balandžio 23 d.

Proza suaugusiesiems 

  • Akvilina Cicėnaitė „Anglų kalbos žodynas“. Leidykla „Alma littera“
  • Eglė Frank „Mirę irgi šoka“. Leidykla „Kitos knygos“
  • Jurga Vilė, Ula Rugevičiūtė Rugytė „Nukritę iš Mėnulio. Sapnas apie Oskarą Milašių ir kitus paukščius“. Leidykla „Aukso žuvys“

Šias knygas galite rasti Gimnazijos bibliotekoje. Maloniai kviečiame skaityti!

Poezija

  • Greta Ambrazaitė „Adela“. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
  • Dovilė Bagdonaitė „Takeliai žolėje“. Leidykla „Bazilisko ambasada“
  • Ramunė Brundzaitė „Tuščių butelių draugija“. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
  • Birutė Grašytė-Black „Sumokėjau alyvmedžio lapais“. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
  • Julius Keleras „Virtuvėlė pilna Ukmergės“. Leidykla „58 sapnai“

Publicistika ir dokumentika

  • Valdemaras Klumbys, Tomas Vaiseta „Mažasis o: seksualumo kultūra sovietų Lietuvoje“. Leidykla „Baltos lankos“
  • Rimantas Kmita „Ugnies giesmės. Tūkstantis Sigito Gedos veidų“. Leidykla „Tyto alba“
  • Dalia Leinartė „Neplanuotas gyvenimas. Šeima sovietmečio Lietuvoje“. Leidykla „Aukso žuvys“
  • Rolandas Maskoliūnas „1922: tarp kanibalizmo ir modernizmo“. Leidykla „Vaga“
  • Algis Mickūnas „Atsiminimų punktyrai“. Leidykla „Apostrofa“

Knygos paaugliams

  • Ilona Ežerinytė „Dabar Marselis“. Leidykla „Dominicus Lituanus“
  • Viktoras Jasaitis „Priklausomas. Be galimybės mesti“. Leidykla „Nieko rimto“
  • Justinas Žilinskas, Ūla Šveikauskaitė „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“. Leidykla „Aukso žuvys“

Knygos vaikams

  • Evelina Daciūtė, Aušra Kiudulaitė „Pasakojimas apie katiną ir tulpę“. Leidykla „Alma littera“
  • Ilona Ežerinytė, Marija Rubavičiūtė „Tetulė Liu“. Leidykla „Žalias kalnas“
  • Kęstutis Kasparavičius „Žvaigždžių paukštis“. Leidykla „Nieko rimto“
  • Indrė Šalčiūtė, Viktorija Ežiukas „Lelijos nuodija miestą“. Leidykla „Alma littera“
  • Kotryna Zylė, Inga Dagilė „Geriausia diena“. Leidykla „Aukso žuvys“

Nuotr. Vygaudo Juozaičio

 

 

Paskaita  apie Vinco Mykolaičio-Putino kūrybą ir asmenybę

2023 m. kovo 7 d. mūsų gimnazijoje paskaitą IV kl. mokiniams apie Vinco Mykolaičio-Putino kūrybą ir asmenybę skaitė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslo darbuotoja, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos docentė, literatūrologė Dalia Jakaitė. Renginį organizavo gimnazijos biblioteka su lietuvių kalbos mokytojais.

  

 

 

Šiaurės šalių literatūros savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden” sąjungos vykdomas projektas, skirtas skaitymo skatinimui, garsinio skaitymo ir pasakojamosios tradicijos puoselėjimui ir pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra.

Šių metų literatūros savaitė vyks lapkričio 14-20 d. dienomis.

Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų bei kultūros įstaigų Šiaurės šalyse ir jų kaimyninėse šalyse bus organizuojami knygų skaitymai, parodos, pokalbiai, kiti kultūriniai renginiai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LT coverPatrik Svensson. Apie ungurius ir žmones. Mįslingiausios pasaulio žuvies istorija.

Kiek iš tiesų galima pažinti ungurį? Arba žmogų? Šių metų skaitymams siūloma knyga pasakoja apie paslaptingąjį ungurį ir tuo pačiu apie rašytojo ryšį su tėvu bei kaip judviejų ryšį sustiprino mįslingiausia pasaulio žuvis. Ilgus metus mokslininkams nepavykdavo įminti ungurio mįslės – kur jie veisiasi, poruojasi, miršta. Europiniai unguriai gimsta Sargasų jūroje, Golfo srovė atplukdo juos į Europą, kur jie savo ilgą gyvenimą leidžia mūsų gėluose vandenyse tol, kol ateina laikas neršti ir mirti.

Patrikas Svensonas (Patrik Svensson) pasakoja istoriją apie ant išnykimo ribos esančią rūšį, grožinius intarpus pindamas su mokslo populiarinimo tekstais. Skaitytojas kviečiamas leistis drauge į autoriaus vaikystės prisiminimus šalia lėtai tekančios upės ir laukinio gluosnio. Ten, šiaurietiškoje gamtoje, tėvą ir sūnų jungia tylus bendrystės jausmas.

Skaityti ištraukas (.pdf)

 

Skaitymai Gimnazijos bibliotekoje lapkričio 16 dieną