Pasirinkite puslapį

2020-12-01 VIRTUALI PARODA, SKIRTA JONUI JABLONSKIUI

Jonas Jablonskis, Rygiškių Jonas – didžiausias bendrinės lietuvių kalbos ugdytojas, tobulintojas, jos pagrindų kūrėjas, pirmasis bendrinės kalbos sintaksės, terminologijos ir apskritai rašomosios kalbos teoretikas, jos mokslo kūrėjas ir, anot Vydūno, „lietuvių kalbos sąžinė“.

„Tai didis kalbininkas, mokslininkas ir darbininkas, visą gyvenimą pašventęs lietuvių kalbai. Ir būtent tai kalbai, kuri yra kasdieną vartojama raštu ir kurios yra mokoma mokyklose ir universitetuose, kad ji būtų švari, taisyklinga, tvarkinga ir bendravimui bei viskam tinkanti – ir mokslui, ir poezijai, ir politikai. Tokia kalba buvo būtina moderniai šiuolaikiniai tautai ir Jablonskiui tai buvo gyvenimo pašaukimas. Mes ir dabar rašome Jablonskio kalba. Jablonskiui atitenka svarbus istorinis vaidmuo – ne tik mokslininko ar kalbininko, bet ir tautos kūrėjo, nes be kalbos mes nežinia, kas būtume,” – sakė pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis, J. Jablonskio proanūkis.

Kviečiame apžvelgti Jono Jablonskio įdomesnius biografijos faktus, susipažinti su darbų fragmentais Jonas Jablonskis (.pdf)

Wikipedia.org nuotrauka