Pasirinkite puslapį

2022-05-04 STENDINĖ IR VIRTUALI PARODA „Pranciškus Skorina – Vilniaus spaudos pradininkas. 500 metų pirmai knygai“

2022-ieji LR Seimo paskelbti Pranciškaus Skorinos metais. 2022 m. sukanka 500 metų, kai Vilniuje buvo įkurta pirmoji Rytų Europoje spaustuvė ir išspausdinta pirmoji knyga Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje – P. Skorinos „Mažoji kelionių knygelė“ (1522).

P. Skorina – humanistas, knygų spausdinimo LDK pradininkas, Lietuvos spaustuvininkas, knygų leidėjas, rašytojas ir medicinos daktaras. Jo leidiniai pasižymėjo aukšta spaudos technika ir kultūra: aiškiu ir stilingu šriftu, turtinga ornamentika, puikiomis graviūromis. Jie buvo plačiai skaitomi, paskatino kitus leidėjus leisti knygas ir padėjo pamatus spaudos tradicijai LDK.

Visi P. Skorinos leidimai šiandien – reti. Jie saugomi Vilniaus, Lvovo, Prahos, Kopenhagos, Krokuvos ir Londono bibliotekose.

Naudota literatūra: L. Vladimirovas „Knygos istorija“, https://www.etm.lt