Select Page

Naujienos

Gegužės pabaigoje Palangos senojoje gimnazijoje įvyko didžiulis, kas antrus metus vykstantis alternatyvios mados renginys ,,Devintoji Banga“. Tik šiemet jis buvo kitoks – dėl karantino teko viską vykdyti nuotoliniu būdu, dėl to buvo sukurtas mados kolekcijų filmukas.

Anot renginio idėjos autorės ir pagrindinės organizatorės, dailės mokytojos ekspertės Daivos Stonkuvienės, tai yra neeilinis renginys, reikalaujantis labai daug pastangų bei atsakingumo. Kalbėdama apie renginio išskirtinumą mokytoja teigia, kad jis yra ypatingas vien tuo, kad tai yra devintas tokio pobūdžio renginys, kurio pavadinimas kito:  ,,Prieš pasirenkant šį pavadinimą buvo sugalvotas kitoks – ,,Upė, jūra, vandenynas, dugnas“. Bet dėl susiklosčiusių karantino aplinkybių teko jį pakeisti ir būtent ,,Devintoji Banga“– išskirtinė, didžiulė, kupina naujovių – puikiai tiko.“

Be abejonės, karantino laikotarpis bei pandemija pasunkino renginio organizavimą. Mokytoja atvirauja, jog šis renginys buvo kupinas iššūkių ne vien mokiniams, bet ir jai: ,,Nepaisant to, kad aš labai pasitikiu savo mokiniais – jie yra labai gabūs, bet nuotolinė ,,Devintoji Banga‘‘ buvo didžiulis išbandymas mums visiems: reikėjo tartis, galvoti, mąstyti, kaip išspręsti iškilusias problemas.“

Anot jos, toks šou susideda iš labai daug dalių: dailės, teatro, šokio, dizaino – viskas viename. ,,O dabar staiga prisidėjo ir kinas, video montavimas, pastatymas, muzika. Tai buvo tarsi didelė menų sintezė – praktiškai visos meno sritys susijungė trijų minučių filmuke, taigi tai tikrai buvo didelis išbandymas,‘‘– pasakojo D. Stonkuvienė. ,,Mūsų gimnazistai yra nerealūs, brandūs, kūrybiški, laisvi. Aš esu labai dėkinga savo mokiniams.“

Suabejojusi, ar reikia tokio renginio karantino metu, būtent gimnazistai ją paskatino nesustoti:

,,Širdy jutau, kad jeigu mes nepadarysim šiemet renginio, perkelsime jį kitiems metams, bus kažkas prarasta: aš dar mokysiu ilgai, o mokiniai gimnazijoje būna tik ketverius metus, dėl to atidėjimui tiesiog nebuvo laiko.“

Be to, tęsti veiklą paskatino ir viena iš kolekcijų kūrėjų, parašiusi mokytojai laišką, kuriame teigė, kad viską padarys  – sumontuos filmuką, pagelbės, kiek tik galės, kad tik renginys įvyktų. ,,Aš netekau žado, tada supratau, kad jiems to be galo reikia – tai ir buvo paskatinimas, kad reikia viską tęsti toliau,“– teigia mokytoja, kuri dėkoja ne vien kolekcijų kūrėjams, paskatinusiems viską tęsti,  bet ir skaitovams Ramintai ir Titui, kurie prisidėjo prie filmuko kūrimo literatūriniu žodžiu.

Erika Chrimlytė, kolekcijos ,,Defektas“ kūrėja, paklausta, kas paskatino dalyvauti šiame renginyje, teigia, kad ją pastūmėjo mintis, jog kolekciją kurs ne viena, o su draugėmis Paula Vytaite ir Karolina Žvilaityte.

,,Žinojau, kad kurdama turėsiu palaikymą, reikiamą pagalbą, motyvaciją bei nesibaigiantį minčių lietų,‘‘– sako Erika. Kalbėdama apie įkvėpimą, atviravo: ,,Kad ir kaip bebūtų keista, tačiau nepamenu, jog semčiausi iš kažkur idėjų. Kolekcijai reikalingos mintys tiesiog pliūptelėdavo į galvą, o aš jas įgyvendindavau.“

Erika prisipažįsta, jog didžiausias sunkumas kuriant kolekciją buvo karantinas: ,,Negalėjome dirbti vienoje patalpoje, buvo sunkiau viena kitai padėti, suderinti medžiagas, spalvas.“ Nepaisant to, mokinė galutiniu rezultatu be galo didžiuojasi: ,,Dar užpraeitais metais, kai su draugėmis kurėme savo pirmąją kolekciją į visą šitą reikalą žiūrėjau gana lengvabūdiškai ir tiesiog norėjau išbandyti įvairias veiklas. Šiais metais ,,Banga“ vis dar išliko kaip vienas iš mano hobių, tačiau visas lengvabūdiškumas išgaravo, norėjosi pasistengti ir sąžiningai, išbaigtai įvykdyti planą.“

Kolekcijos ,,Blind trust“  kūrėjos Melita Sinušaitė ir Kamilė Malinauskaitė prisimena, kad dar nesimokydamos gimnazijoje, su draugėmis visuomet ateidavo pažiūrėti mados renginio ,,Banga“ ir svajodavo, kaip pačios kada nors jame dalyvaus: ,,Įpūdingi kitų mokinių darbai ir įkvėpė šiais metais pabandyti sukurti kolekciją.“

Merginos akcentuoja, kad šių metų renginio situacija paskatino pateikti savo darbus dar neįprasčiau ir prisiliesti prie kitos meno formos – kino.

,,Šis darbas mus įkvėpė, padėjo išreikšti save, nes turėjome visišką laisvę daryti tai, kas įdomu patiems,“ – įspūdžiais dalijasi Melita ir Kamilė.

Šiemet mados renginyje ,,Devintoji  banga“ dalyvavo ir Palangos senąją gimnaziją jau baigusi Ugnė Sadauskaitė. Pasak jos, sukurti kolekciją ją paskatino užpraeitais metais įvykusi ,,Banga“, kurią ji vertina kaip atspirties tašką savo ateities planams: ,,Dėka šio renginio ir mylimos mokytojos Daivos Stonkuvienės atradau savo aistrą, todėl ir dalyvavau, kad prisiminčiau, kodėl viską pradėjau.“

Taip pat jos draugė ir kolegė Giedrė Šarkaitė buvo motyvuota kartu įgyvendinti idėją, todėl abi ir ėmėsi minties sukurti kolekciją. Prisiminusi jos kūrimo pradžią, mergina teigia, jog idėjos plaukė pačios, vienos kitą papildydamos, o karantiną vertina teigiamai: ,,Laiko sustojimas leido prisijaukinti daugiau idėjų, kurios išsipildė kitomis, netradicinėmis sąlygomis.“

Ugnė dėkoja savo filmavimo komandai ir modeliams, kurie padėjo išpildyti kolekciją ,,Je m‘en fous“ ir džiaugiasi, kad galėjo savo kūryba pasidalinti dar kartą.

Kitos kolekcijos ,,Half way to nowhere“ (,,Pusiaukelė į niekur“) autorės Danielė Malinina ir Kotryna Paleckytė teigia, jog dalyvauti ,,Devintoje Bangoje“ buvo jų pačių sprendimas –  norėjosi save išbandyti mados dizaino srityje. Kalbėdamos apie tai, ką joms reiškia šis renginys, sako: ,,Mums šis renginys tai proga kurti ir dalintis savo kūriniais su žmonėmis, tai proga pabėgti nuo įprastos dienos mokykloje ir pasinerti į kūrybą.“ ,,Tai padeda save išreikšti, tokį projektą darėme pirmą kartą, nėrėm į jį daugelio dalykų net nemokėdamos, bet būtent tokie projektai ir padeda kiekvienam atrasti save“, – atradimo džiaugsmais dalijasi Danielė ir Kotryna.

Šių metų ,,Devintoje Bangoje“ buvo parodytos ne vien rūbų, bet ir juvelyrikos kolekcija ,,Elysian“.

Mūsų gimnazistės Laura Mazrimaitė ir Amanda Starkevičiūtė paklaustos, kodėl pasirinko kurti būtent papuošalus, teigia: ,,Iš pradžių norėjome kurti rūbų kolekciją, bet vėliau nusprendėme imtis juvelyrikos, nes mums tai pasirodė įdomiau.“ Tačiau prisipažįsta, kad juvelyrika reikalauja labai didelio kruopštumo ir atidumo. ,,Iš tikrųjų norėjome išbandyti šią sritį. Ir supratome, kad kurti šią kolekciją mums labai patiko ir tikriausiai toliau užsiimsim panašia veikla“, – apie ateities planus pasakoja bendraklasės Laura ir Amanda.

Apibendrindama ,,Devintąją Bangą“, D.Stonkuvienė sako, kad mokiniai, dalyvaujantys tokiame renginyje, sukaupia labai daug patirties: ,,Nebūtinai visi jie taps menininkais, galbūt taps puikiais kritikais, žinovais, turės ką pasakyti, bus išbandę savo jėgas būtent meno srityje. Kai susiruoši kurti savo kolekciją, tu tarsi susikuri savo įmonę, savo darbo vietą. Aš taip sakau visiems mokiniams, pasiryžusiems kurti kolekciją.“ Renginio idėjos autorė pabrėžia, kad tai didžiulis darbas, kuris prasideda  idėjos sukūrimu ir baigiasi  galutiniu pristatymu. ,,Tie žmonės, kurie sugeba tą padaryti, yra labai organizuoti, geba kūrybiškai pažiūrėti į situaciją, įgyja daug pasitikėjimo savimi,“– teigia mokytoja.

 Toma Tamošiūnaitė, „Palangos tiltas“ reporterė, Palangos senosios gimnazijos IIIC klasės mokinė