Select Page

Naujienos

Gegužės 10 dieną į Palangos senąją gimnaziją jaunuosius respublikos dizainerius sukvietė gilias tradicijas turinti jaunųjų dizainerių šventė BANGA‘2019, rengiama nuo 1999 metų. Šiai šventei, kaip pasakojo jos idėjos autorė ir organizatorė Daiva Stonkuvienė, jau 20 metų. Sukurti kolekciją – sudėtinga, todėl darbai brandinami ir kuriami, o po 2-3 metų pristatomi  šventėje, kuri šiemet jau aštuntoji. Per jos istoriją keitėsi ir pavadinimas, ir idėja: pirmoji BANGA buvo skirta avangardui, alternatyviai madai, vėliau keičiantis gyvenimui natūraliai gimė pačių mokinių pasiūlymas kurti ir nešiojimui skirtus drabužius. 2007 metais šventė, sujungusi dizainą, šokį ir muziką, vadinosi ,,Ratilai” – ji buvo skirta Tautiniams metams. ,,Jievaro tiltu” – dar kitaip šventė vadinosi 2015 metais.

Šiemet aštuntojoje BANGOJE buvo parodyta net 19 kolekcijų. Be gimnazistų savo kūryba dalijosi svečiai: Gargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijos, Gargždų vaikų ir jaunimo centro dailės ir dizaino studijos ,,Saulė“ bei dekoravimo studijos ,,Dygsnis“, Joniškio ,,Saulės“ pagrindinės mokyklos, Radviliškio Lizdeikos gimnazijos, Kauno Simono Daukanto progimnazijos, Šiaulių profesinio rengimo centro jaunieji dizaineriai. Originaliai į šventę įsiliejo Palangos ,,Vėtrungės“ šokėjos, vadovaujamos Birutės Gikarienės, ir dainą atlikusi gimnazistė  Justė Dumčiūtė. D. Stonkuvienė džiaugiasi, kad į projektą įsijungė apie 400 moksleivių, iš kurių mokytoja ypač išskyrė savo dešiniąją ranką – III klasės gimnazistę Agnetą Butkutę, kuri buvo šventės administratorė. Ši veikla – jos metinis projektinis darbas.

Šventės idėjos autorė tardama įžanginį žodį pirmiausia kreipėsi į mokinius: ji teigė, kad dažnai mus aplanko kūrybinis proveržis, tačiau vieni slepiame  stalčiuje, kiti išdrįstame tai parodyti. Šventėje kolekcijas kūrusius mokinius D. Stonkuvienė pavadino ypatingais vaikais, nes jie padarė didelį dalyką – išdrįso pasidalinti savo kūryba, kurią mokytoja apibūdino kaip savotišką žaidimą, svajonės išsipildymą. Svarbu ir tai, kad niekas jų nevertė kurti kolekcijų – tai natūralaus kūrybinio darbo rezultatas. Vėliau  D. Stonkuvienė skelbė šventės Banga‘2019, skirtos ekologijai ir atsakingam vartojimui, pradžią: ,,Plastikas. Jo yra ore, maiste  ir net vandenyje – plastikas užvaldė pasaulį ir, rodosi, pergyvens žmones. Nesuyrantis, plačiai naudojamas, keliantis grėsmę. Nėra oro. Todėl patys galime uždusti .“  Šią šventės idėją kūrybiškai interpretavo pirmoji pristatyta kolekcija ,,Vakuumas“, kurių autorės Palangos senosios gimnazijos I klasės mokinės Erika Chrimlytė, Karolina Žvilaitytė, Paula Vytaitė ir Barbora Keperšaitė (vadovė D.Stonkuvienė). Merginos sukūrė ir įspūdingą Šventės scenografiją. Ir kolekcijos, ir scenografijos idėjos realizuotos panaudojant plastikinę plėvelę- taip siekiama atkreipti dėmesį į ekologijos problemas.

,,Reinkarnacija“ – taip vadinosi dar viena kolekcija, kurios autorė gimnazistė abiturientė Emilija Vitkauskaitė (vad. D.Stonkuvienė). Ši kolekcija, kurios idėja – seni daiktai prisikelia naujam gyvenimui ir tampa neatpažįstami, – tai Emilijos dailės egzamino darbas, įvertintas dešimtuku. III kasės gimnazistės Rūta Matiukaitė ir Viktorija Garjonytė pristatė savo kolekciją ,,Beprotystė“, kuri sukurta kontrasto principu. Labai taikliai ją apibūdino darbo vadovė D.Stonkuvienė: ,,Elegantiškai-makabriškai, tačiau estetiškai saikingai, su lengvo išprotėjimo prieskoniu atskleidžiamos meilės, erotikos ir gyvenimo temos.“ Dar vienos abiturientės Paulos Radavičiūtės darbai – tai jau ketverius metus puoselėta tradicija. Šioje šventėje Paula pristatė labai elegantiškų, nešiojimui skirtų rūbų kolekciją ,,Ateitis iš praeities“ (vad.meilės Bukytė), kuri sukurta iš jos senelio 30 metų saugotų languotų audinių. III klasės gimnazistės Alija Lobanovaitė ir Agnė Kaminskaitė šventėje parodė kolekciją ,,Propaganda“ (vad. M.Bukytė). Smagu, kad šventėje dalyvavo ir dvi kolekcijas (,,Sublimacija“ ir ,,La nouvelle epoque“) pristatė buvusi Senosios gimnazijos mokinė Ieva Želvytė, kuriai ši veikla dabartiniame gyvenimo etape yra savirealizacija. Gimnazistų kurtų kolekcijų pristatymą baigė Ugnės Sadauskaitės darbas pavadinimu ,,Gysla“. Jis taip pat atliepia šventės idėją : mokinė, išmoningai panaudojusi raudonai dažytus kompiuterių ir telefonų laidus, perteikia idėją, kad natūralumą prarandančiame moderniame pasaulyje būtent jais teka mūsų kraujas. Jaunųjų dizainerių šventės pabaigos akcentas – teatro studijos ,,Kuprinė“ (vad. Rimtautė Radzevičienė) teatrinė improvizacija, kurios dalyviai vaizdinėmis priemonėmis ir poetiniu žodžiu perdavė šventės dalyviams žinutę – kūryba yra tai, kas teikia didžiausią viltį šiame pasaulyje.

Kaip pasakoja mokytoja Daiva, pasibaigus šventei jaučiasi labai laiminga, nes myli savo ypatingus mokinius, kuriems ši kūrybinė veikla ypač didelė mokykla – tai galimybė nuo sumanymo iki galutinio rezultato įgyvendinti savo svajonę, pajusti ūgtelėjusią savivertę, savo autoritetą, mokytis susitelkti. Tačiau pajutus kelerių mėnesių įtempto darbo nuovargį, prisipažįsta mokytoja,  kilo minčių daryti didelę pertrauką arba galbūt šventės visai atsisakyti. Tačiau iškart po BANGOS‘2019 pirmokės gimnazistės, kūrusios kolekciją ,,Vakuumas“, jau rezervavo sau vietą kitoje šventėje: jos norėtų vėl kurti  scenografiją ir kolekciją. Diskusijose jau gimė ir devintosios ,,BANGOS“ tema – ,,Vandenynas. Jūra. Dugnas“. Vadinasi, šventė įvyks. Belieka jos laukti.