Balandžio 13 dieną Švietimo ir mokslo ministerijoje apdovanoti Europos sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo nugalėtojai. Nacionalinis ES jaunųjų mokslininkų konkursas suburia gabiausius mokslinius tyrimus dar mokykloje pradedančius mokinius. Džiugi žinia pasiekė Palangos senąją gimnaziją – šio konkurso II vietos ir specialaus Patentų biuro prizo laimėtojomis tapo Palangos senosios gimnazijos  III D klasės mokinė Kornelija Žvinklytė ir ID klasės mokinė Karolina Razmaitė. Jos pristatė savo darbą ,,Cinko sulfato įtakos gleivūnui Physarum Polycephalum chemotaksiui tyrimas“. Pasak Kornelijos, mokslinį tiriamąjį darbą ji pradėjo dar rugsėjo mėnesį, tačiau tada dar tik vaikščiojo Palangos miškais ir ieškojo skirtingų gleivūnų rūšių, mokėsi juos auginti, skaitė įvairią literatūrą, pradėjo pirmuosius bandymus. Po gruodžio 15-16 dieną vykusios Idėjų mugės, kurioje savo darbo idėjas pristatė Kornelija, kilo susidomėjimas cinko sulfato daroma įtaka gleivūnams. Šią temą ir pasirinko, nes gleivūnų reakcija, jų santykiai su metalais mažai tyrinėta sritis. Nors pačiame darbe buvo pristatyti tik 52 bandymai, kurie atlikti modernioje Palangos senojoje gimnazijoje įrengtoje  mokslinėje laboratorijoje, tačiau tam, kad būtų pasiektas rezultatas, jų buvo atlikta daug daugiau. Atlikus tyrimus padaryta išvada, kad gleivūnas, priešingai nei buvo tikėtasi, juda link cinko sulfato, t.y. parodo teigiamą chemotaksį. Atrasta ypatybė gali būti svarbi užterštos sunkiaisiais metalais aplinkos valymui. Anot Kornelijos, įdomiausia konkurso dalis buvo bendravimas su mokslininkais ir Patentų biuru. Mokinės džiaugėsi puikia vertinimo komisija, kurią sudarė mokslininkai iš Vilniaus universiteto, Gamtos tyrimų centro, Lietuvos edukologijos universiteto. Didžiausias sunkumas – tai itin kruopštaus darbo reikalaujanti veikla atliekant tyrimus bei statistikos žinių trūkumas, nes mokyklinėje programoje apie tai nekalbama. Kaip pasakoja darbo vadovė biologijos mokytoja ekspertė Daiva Urbštienė, būta ir linksmosios mokslinio darbo dalies: pasirodo, reikalingą darbui gleivūną Kornelijos prašymu gimnazijos adresu atsiuntė paštu mikrobiologas iš Jungtinės Karalystės. Gimnazijos sekretorė, atplėšusi voką, išsigando, kai jame pamatė neaiškius gelsvus popierėlius su lotynišku užrašu. Suvedusi Physarum polycephalum pavadinimą naršyklėje, ji pamatė, kad tai gleivūnas ir prisiminė, kad gimnazijos mokslinėje laboratorijoje vyksta darbas su jais. Taip gleivūno sklerotis sėkmingai pasiekė adresatą… Viena iš darbo autorių Kornelija planuoja studijuoti mikrobiologijos ir biotechnologijos specialybę Vilniaus universitete. Jos manymu, norinčiam sieti ateitį su gamtos mokslais būtinai reikėtų bandyti atlikti tiriamąjį darbą, kad paaiškėtų, ar pasirinkta sritis tikrai domina. Kornelija ir Karolina bei jų  darbo vadovė biologijos mokytoja ekspertė Daiva Urbštienė džiaugiasi labai aukštais pasiekimais. Tai daugiau negu jos tikėjosi.

Deimantė Vaičiūtė, Palangos senosios gimnazijos IIIC klasė